top of page
123.png

HEICO-TEC® 
TEPKİ SOMUNLARI

HEICO-TEC® Tepki Somunları cıvatalı bağlantılarında HEICO-TEC® Gergi Elemanlarında en uygun tamamlayıcıdır.

Zaten aktif sıkmanızda HEICO-TEC® Gergi Somunlarının avantajlarını kullanıyorsanız, diğer tarafta eşdeğer bir tepkisel somuna ihtiyacını vardır. Özel şekli sayesinde HEICO-TEC® Tepki Somunları esneyerek yaylanır; ve bir cıvata bağlantısı ne kadar esnek olursa o kadar gevşemeye ve sökülmeye karşı sağlam ve güvenli olur.

HEICO-TEC® TEPKİ SOMUNLARI İLE AVANTAJLARINIZ

 • Konkav temas yüzeyi sayesinde yük dağılımı eşit bir şekilde gerçekleşir

 • Ön gerilme kuvvet kayıplarını azaltır

 • Gergi Somunu ve Tepki Somunu aynı ölçülerde olduğu için ekstra bir alana ihtiyaç yoktur

ISO 898-2 UYUMU

HEICO-TEC® Tepki Somunları ISO 898-2 tüm şartlarını yerine getirmekte. Böylece standart altı köşe başlı somunlar ile sertlik sınıfına aitler ve birebir kullanılabilirler. Yalnızca aktif sıkma tarafında değil, sadece tepkime tarafında kullanılabilirler.

YAPISI VE İŞLEVİ

 1. Somun gövdesi (1) normal bir somun gibi dişleri ile cıvataya bağlanır, ama tam sıkılmaz. Gerilme diğer taraftan gerçekleşir, örneğin bir HEICO-TEC® Gergi Somunu ile.
   

 2. Somun gövdesi sadece dış çapta bulunduğu için, sertleştirilmiş bir pul (2) gerilmiş olan parçaları yüksek basınçtan korumaktadır.

HEICO-TEC® Tepki Somunun temas yüzeyi konkav, böylece cıvata ekseni yönünde esneyerek yaylanabiliyor. Böylece cıvata bağlantısının esnekliği artmış oluyor. Bu da kırılmalara ve kendinden gevşemeye meyilli kısa bir cıvata bağlantısının, daha sağlam ve güvenli 2-3 cıvata dişi uzun olan bir cıvata bağlantısı gibi olmasını sağlıyor. Bu sadece standart bir altı köşe somunu HEICO-TEC® Tepki Somunu ile değiştirirseniz olur!

ht-sreaktionsmutter (1).png
aufbau_htr-491c0831.jpg
funktion_htr-14caf9f5.jpg

TEPKİ SOMUNUN AVANTAJLARI

 • YER KAPLAMAZ
  Muadil ürünlerden farklı olarak HEICO-TEC® Tepki Somunun somun gövdesi ile pulun ölçüleri aktif HEICO-TEC® Gergin Somunu ile aynı ölçülere sahip. Böylece fazladan bir alana ihtiyaç duymazsınız.

 • TEKRAR KULLANILABİLİR
  HEICO-TEC® Tepki Somunları tekrar kullanılabilir. Cıvata bağlantısı bağlanırken ve sökülürken zarar görmemekte.

 • UYUMLU
  HEICO-TEC® Tepki Somunları ISO 898-2’nin tüm şartlarını uygundur. Aktif germe değil de tepkisel olarak yükleme yapılacaksa, aynı kalite sınıfındaki her türlü standart bir somunun yerine kullanılabilir.

 • ESNEK
  Çanak rondela veya disk yay gibi yaylı elemanlardan farklı olarak (bunlar sadece baskı uygulanarak yatay şekilde etkisiz olarak kalmakta) HEICO-TEC® Tepki Somunları ISO 898-1 göre maksimum cıvata kuvvetinde bile esnek kalmaktadır.

 • SAĞLAM
  Bir cıvata sıkıştırılmış parçalara göre ne kadar daha esnek olabiliyorsa, ona göre az yüke maruz kalır. HEICO-TEC® Tepki Somunların esnek yapısından dolayı cıvatanın yükü azalmakta ve böylece cıvata bağlantısının sağlamlığı artmış oluyor.

 • GÜVENLİ
  Bir cıvata bağlantısı ne kadar esnek olabiliyorsa, o oranda gevşemeye ve kendinden çözülmeye dayanıklı. HEICO-TEC® Tepki Somunlarında bulunan fazladan esneklik ezilme veya büzülmeden dolayı oluşacak ön gerilme kuvveti kaybını önlemekte. Böylece cıvata bağlantısı güvenli bir şekilde sıkılmış halde kalmaktadır.

KULLANIM ALANLARI

46.jpg
reaktionsmutter_einsatz-zementherstellun

AĞIR SANAYİ

ÇİMENTO ENDÜSTRİSİ

valves-gas-plant_37874-1031.jpg

POMPA VE BORU

TEKNOLOJİLERİ

bottom of page